Alkalmassági vizsga logopédia szakirányon
Alkalmassági vizsga logopédia szakirányon
A logopédia szakirányt választók számára a Gyógypedagógia Tanszék a képzés harmadik félévének (gyógypedagógia alapszakos diplomával rendelkezőknek a beiratkozást követő első félév) végén külön alkalmassági vizsgát szervez, mely írásbeli (helyesírási teszt) és szóbeli részből áll.
A szóbeli vizsgán a bizottság tagjai a jelentkezők beszédállapotát figyelik különös tekintettel pl. a kifejezésmódra, a szupraszegmentumokra, az artikulációs mozgások kivitelezésére, a beszédhangképzésre, a beszédfolyamatosságra, az esetleges nyelészavarokra, a hangszínre, a légzésre és a fonációra.
A logopédia alkalmassági vizsgára a képzés keretében, választható kurzusok formájában („A beszédtechnika alapjai”, „Művészi beszéd”, „Helyesírás”), a tanszék is biztosít felkészülési lehetőséget, de a hallgatók saját maguk is lépéseket tehetnek annak érdekében, hogy az egyetemen kívül felméressék beszédállapotukat, és annak problémás, de még korrigálható elemeit szakemberek segítségével fejlesszék.
A logopédia alkalmassági vizsga menete
Az írásbeli és szóbeli alkalmassági vizsga lebonyolításában egy háromtagú, logopédiai szakemberekből álló bizottság vesz részt.
A vizsga időpontjáról minden jelentkező írásbeli értesítést kap.
A 100 pontos teszt jellegű írásbeli vizsga alapvetően a jelentkezők helyesírását méri, s a sikeres teljesítéshez legalább 70 pontot el kell érni.
A szóbeli vizsgán a bizottság tagjai a nyelvi kifejezésmódot, a szupraszegmentumokat, a beszédfolyamatosságot, az artikulációs szervek állapotát, az artikulációs mozgások kivitelezését, a nyelészavart, az általános artikulációt, az artikulációs eltérésben érintett hangokat, a rátaníthatóságot, az orrhangzóságot, a légzést és hangképzést vizsgálják, és ezek alapján hozzák meg döntésüket.
A vizsga eredményéről minden jelentkező e-mailben rövid, írásbeli értékelést kap. Sikeres vizsga esetén a hallgató felvételt nyer a logopédia szakirányra és a negyedik félévtől felveheti a szakirányos tárgyakat. Azon hallgatók, akik nem feleltek meg a feltételeknek a tanulásban akadályozottak pedagógiája szakirányon folytathatják tovább tanulmányaikat.
A logopédiai alkalmassági vizsga értékelőlapja és annak magyarázata erre a linkre kattintva letölthető.
/Megjegyzés: sikertelen vizsga esetén az érintetteknek a következő évben lehetőségük van egy újabb alkalmassági vizsgán részt venni./